خرید بک لینک شرکت نرم افزار عارف رایانه

تبلیغات متنی

آشنایی با مهمترین مفاهیم موسیقی

31 11 آبان 1395 دسته‌بندی نشده , معرفی مفاهیم موسیقی خانه » دسته‌بندی نشده » آشنایی با مهمترین مفاهیم موسیقی سیب موزیک

 در این بخش از سایت سیب موزیک اطلاعاتی را درباره برخی مفاهیم موسیقی در اختیارتان میگذاریم. امیدواریم از این اطلاعات بهره کافی را ببرید. ملودی ، ضرب یا ریتم ، اپرا ، هم آهنگی ، هارمونی و … همه از مفاهیم موسیقی هستند.

آشنایی با مفاهیم موسیقی

برخی از مفاهیم موسیقی عبارتند از : ملودی ، ضرب یا ریتم ، اپرا ، هم آهنگی ، هارمونی و …

1.ملودی(Melody):

ملودی به یک سری اصوات و نت های متوالی و موزون میگویند . به گزارش سیب موزیک ملودی منظور اصلی از یک قطعه موسیقی را شرح می دهد. درواقع  ملودی نت های اصلی و مشخصی است که از اجرای یک آهنگ به یاد ما خواهد ماند.

مفاهیم موسیقی

مفاهیم موسیقی

۲.ضرب یا ریتم(Rhythm):

ضرب یا ریتم یکی از مهمترین مفاهیم موسیقی است. متعادل کردن و یا موزون کردن یک قطعه را ضرب یا ریتم می نامند. شاید شما رژه سربازان را دیده باشید که عبارت است از یک سری حرکات موزون که با شمارش ۲،۱-۲،۱ انجام میشود. این حالت نوعی ریتم یا ضرب است،یا تیک تاک ساعت یک نوع ریتم است،یا طپش قلب.

۳.هم آهنگی یا هارمونی(Harmony):

به گزارش سیب موزیک هم آهنگی یا هارمونی به یک سری قواعد و قوانین مشخص گفته می شود که هدف ان هماهنگی بین اصوات مختلف موسیقی و نوعی وحدت و هماهنگی میان انهاست.

۴.اُپرا(Opera):

اپرا نمایشی است که آواز به همراهی ارکستر اجرا می شود. هر اپرا معمولا از پنج پرده یا اکت تشکیل می شود.

آوازهای اپرا شامل دو قسمت است:

الف:آریا(Aria) قسمت اصلی و ملودیک اپرا است.

ب:رسیتاتیف(Recitatives) نوعی مکالمه آوازی است و قبل از آریا قرار می گیرد.

۵.اورتور(Overture):

اورتور یک قطعه موسیقی است که توسط سازها قبل از موضوع اصلی یک آهنگ یا در مقدمه یک اپرا اجرا خواهد شد. اورتور در زبان انگلیسی overture نوشته می شود.

۶.کنسرتو(Concerto):

کنسرتو یکی از مهمترین مفاهیم موسیقی است.  به اجرای یک موسیقی بوسیله یک ساز که به صورت تکنوازی است همراه با یک ارکستر که با ساز تکنواز همراه است. مثال برای این نوع اجرا آثار ریچارد کلایدرمن است

۷.سمفونی(Symphony):

نوعی موسیقی که بوسیله ارکستر بزرگی که آنرا ارکستر سمفونیک(Symphonic Orchestra) نیز می نامند ، اجرا میشود.نکته قابل توجه اینکه ساخت یک سمفونی دارای قوانین و دستورات خاصی است که آهنگساز باید بر آنها مسلط باشد.

۸.ارکستر مجلسی(Chamber Orchestra):

به ارکستری می گویند که تعداد افراد نوازنده بیشتر از 10 نفر نباشند.

۹.گام(Scale):

گام یکی از مهمترین مفاهیم موسیقی است. تعدادی از نت ها هستند که به رعایت فواصل تعیین شده و مشخصی به دنبال هم می آیند. با درنظر گرفتن نت اول در آخر تعداد نت های یک گام 8 نت میباشد.یکی از مهم ترین مفاهیم در موسیقی و یکی از مهمترین ارکان دردردر آهنگسازی گام میباشد.

مثال: (دو)C – (سی)B – (لا)A – (سُل)G – (فا)F – (می)E – (رِ)D – (دو)C

گام ها به دو دسته تقسیم می شوند:

الف:ماژور(Major) ب:مینور(Minor)

در باره این دو گام بسیار مهم که خود نیز دوباره تقسیم می شوند جلوتر بیشتر صحبت خواهیم کرد.

۱۰.آکورد(Chord):

به گزارش سیب موزیک وقتی چند نت بطور همزمان و یک جا به صدا در می آیند، آکورد نام دارد. در قطعات و آثار پیانو با دست چپ آکورد میگیرد و با دست راست ملودی می زند. ولی در قطعه های حرفه ای و کلاسیک برعکس عمل می شود دست چپ ملودی را میزند و دست راست آکورد میگیرد. ولی معمولا اینطور نیست. مثال برای قطهات حرفه ای می توان قطعه سونات مهتاب بتهوون (MOONLIGHT SONATA) را نام برد.

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از سایت سیب موزیک درباره مفاهیم در اختیارتان گذاشتیم بهره کافی را برده باشید. اگر حس میکنید به موسیقی علاقه دارید سعی کنید حتما برای تفریح هم که شده به سراغ یکی از شاخه های ان بروید.


# # # # # # # # #

نظرات